Salabka historie

 
CZ | EN

Současná gastronomie

Minulost – Současnost – Budoucnost

Respektujeme minulost. Hledíme do budoucnosti.

Žijeme však současností, v pražské Troji, obklopeni vinnou révou, s vibrující metropolí na dosah ruky.

Současná doba určuje směr našeho menu. Stejně tak produkty získané od lokálních producentů.

Největší inspirací však zůstává naše krásná vinice a kouzelné prostředí, kterého jsme součástí. Středobod veškerého dění, múza, energie, kterou předáváme dál hostům v restauraci Salabka.

Historie a současnost

Nejstarší zmínky o viniční usedlosti nalezené v listinách archivu svatojiřského kláštera, se datují k letem 1228. V 16. století usedlost získává první z pánů Salabů, Jakub, ve století 18. pak Jan Kašpar. Již za jejich života byl zde vybudován zájezdní hostinec, vinný sklep a vinice které byly, dle zápisů nalezených při rekonstrukci, osázený burgundskými odrůdami révy vinné. Prvá moderní rekonstrukce viniční usedlosti Salabka byla uskutečněná v padesátých letech 20. století, byl při ní objeven historický sklep, který dnes využíváme pro uskladnění a degustace vína z vlastní produkce a taky dokument s evidencí pěstovaných odrůd révy vinné.

Z padesátých let pochází i naše "vlajková loď", pravděpodobně nejstarší vysázený klon Ryzlinku rýnského, který byl na doporučení profesora Viléma Krause při obnově zničených vinic zachován. Při obnově vinic bylo vysazených i 10,000 sazenic vinné révy dovezených z Francie stejně jako za časů Karla IV, a to převážně Rulandské modré, Müller Thurgau a Scheurebe, později také Pinot Blanc, Hibernal, Neronet.

Současná podoba Salabky je pětiletým dílem architektů z dílen IKA VIN 112 a ARCHIKRAFT, dokončená v roce 2014. 


Vedle překrásné vinice, která je svou osazenou rozlohou 3,9 hektarů největší v Praze, naleznete v usedlosti moderní vinařství, restauraci s terasou, apartmány ve stylu francouzských viničních domů a také první pražskou palírnu.

Celou usedlostí, celkem 4,5 hektaru, se vine důraz na přírodní materiály, masivní dřevo, přírodní kámen, poctivou kovářskou práci, a to vše v souznění s prostředím historické Troje.

Navazujeme na tradici z dávných let, soustředíme se na přítomnost a plánujeme budoucnost pro viniční usedlost Salabka.

Fakta & časté dotazy

Jak se nejlépe dostanu do vinařství a restaurace Salabka?

Salabka se nachází pouhých 8 km od centra Prahy. Vozem je to jen 15 minut. Salabka disponuje parkovacími místy v areálu nemovitosti. Parkovací místa jsou vyhrazena pouze pro klienty restaurace a apartmánů.

Můžete také využít městskou hromadnou dopravu. Linka autobusu číslo 112 odjíždí z Nádraží Holešovice, které se nachází na trase metra C. Cesta autobusem trvá přibližně 10 minut a výstupní stanice se jmenuje Botanická zahrada Troja. Následně pokračujte pěšky ulicí K Bohnicím. Salabka se nachází 200 metrů od zastávky autobusu. 

Můžeme se přijít podívat na Salabku, aniž bychom navštívili restauraci nebo zde byli ubytovaní?

Samozřejmě. Největší pražská vinice je otevřená široké veřejnosti. Vstup do zázemí vinařství a restaurace však není povolen. Rádi Vás však po dohodě s personálem zázemím Salabky provedeme.

Můžeme do restaurace přijít s dětmi?

Během oběda od 12.00 do 14.00 hodin nemáme žádné restrikce ohledně dětí. Můžeme nabídnout dětské menu, dětské židličky i limitované uskladnění kočárku. Každou sobotu nabízíme tvořivé dílny a hlídání dětí s profesionálně školeným personálem.

V období večeří od 17.30 hodin nedoporučujeme vstup dětí. Pro děti je servis degustačního menu časově náročný.

Jaký je v restauraci dress code ?

Salabka je fine-dinningová restaurace. Doporučený dress code je smart casual.

Můžeme navštívit restauraci, i když máme speciální dietu a požadavky na alergeny?

Ano, rádi připravíme jídlo pro zákazníky s ohledem na speciální dietní, alergické požadavky. Alergii nahlašte předem, hned při žádosti o rezervaci. 

Salabka není jen kariéra

Restaurace Vinařství Apartmány Palírna

Navštivte nás

Zlatá Praha Salabka s. r. o.
K Bohnicím 2, 171 00 Praha 7
IČ: 242 33 765

po
zavřeno
út-so
12–15 17:30–22
ne
12–16

+420 778 019 002
restaurant@salabka.cz

xxx
Salabka logo