Salabka historie

 
CZ | EN

Současná gastronomie

Minulost – Současnost – Budoucnost

Respektujeme minulost. Hledíme do budoucnosti.

Žijeme však současností, v pražské Troji, obklopeni vinnou révou, s vibrující metropolí na dosah ruky.

Současná doba určuje směr našeho menu. Stejně tak produkty získané od lokálních producentů.

Největší inspirací však zůstává naše krásná vinice a kouzelné prostředí, kterého jsme součástí. Středobod veškerého dění, múza, energie, kterou předáváme dál hostům v restauraci Salabka.

Historie a současnost

Nejstarší zmínky o viniční usedlosti nalezené v listinách archivu svatojiřského kláštera, se datují k letem 1228. V 16. století usedlost získává první z pánů Salabů, Jakub, ve století 18. pak Jan Kašpar. Již za jejich života byl zde vybudován zájezdní hostinec, vinný sklep a vinice které byly, dle zápisů nalezených při rekonstrukci, osázený burgundskými odrůdami révy vinné. Prvá moderní rekonstrukce viniční usedlosti Salabka byla uskutečněná v padesátých letech 20. století, byl při ní objeven historický sklep, který dnes využíváme pro uskladnění a degustace vína z vlastní produkce a taky dokument s evidencí pěstovaných odrůd révy vinné.

Z padesátých let pochází i naše "vlajková loď", pravděpodobně nejstarší vysázený klon Ryzlinku rýnského, který byl na doporučení profesora Viléma Krause při obnově zničených vinic zachován. Při obnově vinic bylo vysazených i 10,000 sazenic vinné révy dovezených z Francie stejně jako za časů Karla IV, a to převážně Rulandské modré, Müller Thurgau a Scheurebe, později také Pinot Blanc, Hibernal, Neronet.

Současná podoba Salabky je pětiletým dílem architektů z dílen IKA VIN 112 a ARCHIKRAFT, dokončená v roce 2014. 


Vedle překrásné vinice, která je svou osazenou rozlohou 3,9 hektarů největší v Praze, naleznete v usedlosti moderní vinařství, restauraci s terasou, apartmány ve stylu francouzských viničních domů a také první pražskou palírnu.

Celou usedlostí, celkem 4,5 hektaru, se vine důraz na přírodní materiály, masivní dřevo, přírodní kámen, poctivou kovářskou práci, a to vše v souznění s prostředím historické Troje.

Navazujeme na tradici z dávných let, soustředíme se na přítomnost a plánujeme budoucnost pro viniční usedlost Salabka.

Fakta & časté dotazy

Jak se nejlépe dostanu do vinařství a restaurace Salabka?

Salabka se nachází pouhých 8 km od centra Prahy. Vozem je to jen 15 minut. Salabka disponuje parkovacími místy v areálu nemovitosti. Parkovací místa jsou vyhrazena pouze pro klienty restaurace a apartmánů.

Můžete také využít městskou hromadnou dopravu. Linka autobusu číslo 112 odjíždí z Nádraží Holešovice, které se nachází na trase metra C. Cesta autobusem trvá přibližně 10 minut a výstupní stanice se jmenuje Botanická zahrada Troja. Následně pokračujte pěšky ulicí K Bohnicím. Salabka se nachází 200 metrů od zastávky autobusu. 

Můžeme do restaurace přijít s dětmi?

Během oběda od 12.00 do 15.00 hodin nemáme žádné restrikce ohledně dětí. Můžeme nabídnout dětské menu, dětské židličky i limitované uskladnění kočárku. 

V období večeří od 17.30 hodin nedoporučujeme vstup dětí. Pro děti je servis degustačního menu časově náročný.

Jaký je v restauraci dress code ?

Salabka je fine-dinningová restaurace. Doporučený dress code je smart casual.

Můžeme navštívit restauraci, i když máme speciální dietu a požadavky na alergeny?

Ano, rádi připravíme jídlo pro zákazníky s ohledem na speciální dietní, alergické požadavky. Alergii nahlašte předem, hned při žádosti o rezervaci. 

Salabka není jen kariéra

Restaurace Vinařství Apartmány Palírna

Navštivte nás

Zlatá Praha Salabka s. r. o.
K Bohnicím 2, 171 00 Praha 7
IČ: 242 33 765

po
zavřeno
út-so
12–15 17:30–22
ne
12–16

+420 778 019 002
[email protected]

xxx
Salabka logo